instagram
اطلاعات داروییسلامت

قرص زیپتین چیست و چه عوارض و کاربرد هایی دارد؟

0
قرص زیپتین

قرص زیپتین با ﻧﺎم ژﻧﺮﯾﮏ سیتاگلیپتین مهار کننده اختصاصی آنزیم دی پپتیدیل پپتیداز ۴ جهت درمان در دیابت نوع ۲ برای کنترل قند خون به کار می‌رود.

مصرف قرص زیپتین در بارداری و شیردهی:

بارداری:

مطالعات کافی و به‌خوبی کنترل شده در زنان باردار انجام نشده است. مصرف این دارو در دوران بارداری تحت نظر پزشک معالج مجاز می‌باشد.
شیردهی:

در مورد ترشح این دارو در شیر انسان اطلاعاتی در دسترس نمی‌باشد، لذا مصرف آن طی این دوران باید با احتیاط انجام گیرد.

بیشتر بخوانید : قرص گلورنتا چیست و چه عوارض و کاربردهایی دارد؟

درخصوص نحوه صحیح مصرف قرص زیپتین به نکات زیر توجه کنید:

۱- این دارو را دقیقاً مطابق با دستور پزشک مصرف کنید. از مصرف مقادیر بیشتر و یا کمتر و یا به مدت طولانی‌تر از دستور پزشک خودداری نمایید. گاهی اوقات ممکن است پزشک مقدار مصرف دارو را جهت دستیابی به نتایج مطلوب تغییر دهد.
۲- این دارو را می‌توان همراه با غذا و یا با معده خالی مصرف نمود. از دستورات پزشک خود پیروی نمایید.
۳- از خردکردن، جویدن و یا شکستن قرص خودداری کنید. آن را به طور کامل بلع نمایید.

۴- قند خون خود را به صورت دوره‌ای کنترل نموده و به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید.

۵- در صورت ابتلا به بیماری کلیه، ممکن است مقادیر کمتر دارو توسط پزشک تجویز گردد.
۶- در شرایط استرس مانند تب، ضربه، تصادف، عفونت و یا جراحی، ممکن است مقدار مصرف دارو تغییر یابد.
۷- مصرف این دارو بخشی از یک برنامه کامل درمان است که شامل رژیم غذایی، تمرینات ورزشی، کنترل وزن و احتمالاً مصرف سایر داروها می‌گردد.
۸- در صورتی‌که یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید، به محض به یادآوردن فوراً آن را میل کنید. ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، نوبت فراموش‌شده را مصرف نکرده و برنامه عادی خود را از سر بگیرید. از دوبرابرکردن مقدار دارو خودداری کنید.

تداخل‌های دارویی قرص زیپتین:

قبل از مصرف قرص زیپتین، چنانچه از داروهای زیر استفاده می‌کنید، پزشک خود را مطلع سازید:
دیگوکسین ـ در مصرف همزمان، مقدار دیگوکسین در خون به میزان جزیی افزایش می یابد. بیماران تحت درمان با دیگوکسین باید به دقت مورد پایش قرار گیرند. تنظیم مقدار مصرف دیگوکسین یا سیتاگلیپتین توصیه نمی‌شود.
داروهای سولفونیل اوره ـ در مصرف همزمان سیتاگلیپتین با یک داروی سولفونیل اوره، جهت کاهش خطر هیپوگلیسمی (قند خون پایین) ممکن است مقدار کمتری از داروی سولفونیل اوره مورد نیاز باشد.

موارد احتیاط:

۱- همیشه کارت شناسایی خود که نشان دهنده ابتلای شما به بیماری دیابت است را به همراه داشته باشید.
۲- برنامه رژیم غذایی و تمرینات ورزشی تجویز شده توسط پزشک را رعایت کنید. رژیم غذایی صحیح، تمرینات ورزشی منظم و آزمایش مرتب قند خون در اثربخشی این دارو دارای نقش موثری می باشد.
۳- مقدار قند خون را مطابق با دستور پزشک کنترل نمایید. در صورت افزایش یا کاهش مقدار قند خون در هنگام مصرف این دارو، با پزشک خود مشورت نمایید.
۴- مقدار مصرف دارو را بدون دستور پزشک افزایش ندهید.

۵- کنترل میزان قند خون در شرایط استرس مانند تب، عفونت، جراحت یا جراحی ممکن است دشوارتر باشد. در چنین شرایطی با پزشک خود مشورت نموده، بدون تجویز وی از تغییر مقدار مصرف دارو خودداری کنید.

۶- قبل از انجام هرگونه مراقبت های پزشکی یا دندانپزشکی، فوریت های پزشکی و یا جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.

۷- این دارو معمولاً باعث قند خون پایین نمی شود، ولی اگر همزمان با سایر داروهای پایین آورنده قند خون مانند انسولین و سولفونیل اوره ها مصرف گردد، ممکن است باعث اُفت قند خون شود. علایم کمی قند خون، اضطراب، تعریق، ضعف، گیجی، خواب آلودگی، سنکوپ، ضربان تند قلب، تغییرات بینایی، سردرد، لرزش و گرسنگی را شامل می گردد. مصرف برخی قندهای سریع الاثر مانند قرص یا ژل گلوکز برای درمان اُفت قند خون مفید است. در صورت عدم دسترسی به این مواد، خوردن یا آشامیدن منابع سریع قند مانند حبه قند، عسل، آب نبات، آب پرتقال یا سودای غیر رژیمی کمک می نماید. به منظور جلوگیری از اُفت قند خون، وعده های غذایی را در زمان های مشخص طی روز مصرف نموده و هیچ یک از وعده های غذایی را از دست ندهید.
۸- در هنگام مصرف این دارو، آزمایشات مربوط به قند خون ناشتا، هموگلوبین A1C و عملکرد کلیوی را انجام دهید. این آزمایشات به منظور پایش بیماری و یا کنترل عوارض جانبی صورت می گیرد. از این رو در فواصل منظم به پزشک مراجعه نمایید.

موارد منع مصرف:

سابقه واکنش حساسیتی شدید به سیتاگلیپتین مانند آنافیلاکسی آنژیوادم
دیابت نوع یک
کتو اسیدوز دیابتی (افزایش کتون ها در خون یا ادرار)

منبع : عبیدی


قرص ولبان چیست و چه عوارض و کاربرد هایی دارد؟

مقاله قبلی

قرص زالربان چیست و چه کاربرد و عوارضی دارد؟

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *