instagram
اطلاعات داروییسلامت

قرص گلورنتا چیست و چه عوارض و کاربردهایی دارد؟

0
گلورنتا

گلورنتا در دیابت نوع ۲ برای کنترل قند خون در کنار ورزش و رژیم غذایی به کار می‌رود.امپاگلیفلوزین موجود در دارو از طریق مهار باز جذب گلوکز در کلیه و لیناگلیپتین موجود در آن از طریق مهار آنزیم دی پپتیدیل پپتیداز باعث کاهش قند خون می‌شوند.

دوزهای گلورنتا :  قرص ۱۰/۵ میلی‌گرم و قرص ۲۵/۵ میلی‌گرم

مصرف در بارداری و شیردهی:

بارداری:

مطالعات کافی در زنان باردار انجام نشده است. به همین دلیل مصرف این دارو در بارداری توصیه نمی‌شود.

شیردهی:

در مورد ترشح این دارو در شیر انسان اطلاعاتی در دسترس نمی ‌باشد. اگرچه، به دلیل احتمال بروز عوارض ناخواسته جدی در نوزاد شیرخوار، مصرف آن در دوران شیردهی توصیه نمی‌گردد

درخصوص نحوه صحیح مصرف گلورنتا به این نکات توجه کنید:

۱- این دارو را دقیقاً مطابق دستور پزشک مصرف نمایید. از مصرف مقادیر بیشتر یا کمتر و یا به مدت طولانی‌تر از دستور پزشک خودداری نمایید.
۲- این دارو را یک بار در روز در هنگام صبح، همراه با غذا و یا با معده خالی مصرف نمایید.
۳- مصرف همزمان این دارو با سایر داروهای ضددیابت ممکن است توسط پزشک توصیه گردد. در چنین شرایطی، اُفت قند خون می‌تواند حادث شود.
۴- قندخون خود را مطابق با دستور پزشک کنترل نمایید.
۵- در هنگام مصرف این دارو، رژیم غذایی و تمرینات ورزشی توصیه‌شده توسط پزشک را رعایت نمایید.
۶- در مورد نحوه پیشگیری، شناسایی و کنترل قند خون پایین (هیپوگلیسمی)، قند خون بالا (هیپرگلیسمی) و عوارض ناشی از دیابت، با پزشک خود مشورت نمایید.
۷- در هنگام مصرف این دارو، ممکن است در ادرار قند مشاهده گردد.
۸- درصورتی که یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید، به محض به یادآوردن فوراً آن را میل کنید. ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، فقط آن نوبت را مصرف نموده و از دوبرابر کردن مقدار دارو خودداری کنید.

تداخل‌های دارویی:

قبل از مصرف این دارو، چنانچه از داروهای زیر استفاده می‌کنید، پزشک خود را مطلع سازید:

آندروژن‌ها (به غیر از دانازول)، انسولین و سایر داروهای کاهنده قند خون، پگویسومانت – اثر کاهندگی قند خون این دارو ممکن است افزایش یابد.

کورتیکواستروئیدها (استنشاق شونده دهانی، سیستمیک)، دانازول، سوماتروپین – اثر کاهندگی قند خون این دارو ممکن است کاهش یابد.

دلوکستین، لوودوپا – این دارو ممکن است اثر کاهندگی فشار خون وضعیتی ناشی از مصرف دلوکستین و لوودوپا را افزایش دهد.

داروهای کاهنده فشار خون – داروهای کاهنده فشار خون ممکن است عوارض جانبی اسمی سایر داروهای کاهنده فشار خون را افزایش دهند.

هورمونهای لوتئینه کننده، آنالوگهای ترشح کننده هورمون، مدرهای تیازیدی – اثر درمانی این دارو ممکن است کاهش یابد.
داروهای کاهنده فشار خون – داروهای کاهنده فشار خون ممکن است عوارض جانبی سمی سایر داروهای کاهنده فشار خون را افزایش دهند.

هورمونهای لوتئینه کننده، آنالوگ های ترشح کننده هورمون، مدرهای تیازیدی – اثر درمانی این دارو ممکن است کاهش یابد. داروهای مهار کننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین – لیناگلیپتین ممکن است عوارض جانبی سمی این داروها را افزایش دهد.
بوسنتان، دابرافنیب، دفراسیروکس، سیلتوکسیمب، توسیلیزومب – مقدار لیناگلیپتین در خون ممکن است کاهش یابد.
ریتوناویر مقدار لیناگلیپتین در خون ممکن است افزایش یابد.

ریفامپیسین، ریفامپین – مقدار لیناگلیپتین در خون ممکن است کاهش یابد.

کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین، پریمیدون – مقدار لیناگلیپتین در خون ممکن است کاهش یابد.

موارد احتیاط:

۱- کنترل مکرر قند خون و همچنین تعیین مقدار کتون ها در ادرار ضروری است. این دارو می تواند باعث کتواسیدوز شود (مقادیر بسیار زیاد اسید در خون). لذا در صورت مثبت شدن وجود کتون ها در ادرار، حتی اگر میزان قند خون طبیعی باشد، با پزشک خود مشورت نمایید.

۲- هیپوگلیسمی (قند خون پایین) در هر فرد مبتلا به دیابت ممکن است بروز نماید و علایم آن شامل سردرد، گرسنگی، تعریق، تحریک پذیری، گیجی، تهوع، ضربان قلب بالا، احساس اضطراب، ضعف و لرزش می باشد. برای درمان سریع افت قند خون، همیشه قندهای سریع الاثر مانند آب میوه، آب نبات، کلوچه، کشمش یا سودای غیر رژیمی را همراه خود داشته باشید.

٣- نشانه های هیپرگلیسمی (افزایش قند خون مانند افزایش تشنگی یا دفع ادرار، تاری دید، سردرد و خستگی را مورد توجه قرار دهید.

۴- عواملی چون استرس، بیماری، جراحی، ورزش، مصرف الکل یا از دست دادن وعده های غذایی می تواند در مقدار قند خون تاثیر بگذارد. قبل از تغییر مقدار مصرف یا داروی مصرفی خود با پزشک مشورت نمایید.

۵- این دارو می تواند سبب غیرطبیعی شدن نتایج برخی آزمایشات قند ادرار گردد. لذا قبل از انجام آزمایشات، پزشک خود را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.

۶- در هنگام مصرف گلورنتا ، پایش دوره ای قند خون، هموگلوبین Alc، عملکرد کلیوی (در شروع و سپس به صورت دوره ای در طی درمان) LDL-C پایش عفونت قارچی دستگاه تناسلی و عفونت دستگاه ادراری، پایش فشار خون، شناسایی و کنترل هیپوگلیسمی و هیپرگلیسمی، ارزیابی عوارض ناشی از دیابت و علایم و نشانه های پانکراتیت (شامل درد شدید و مداوم شکمی که در برخی اوقات منتشر شونده به پشت است و ممکن است همراه یا بدون استفراغ باشد) را انجام دهید.

موارد منع مصرف گلورنتا :

۱- حساسیت به امپاگلیفلوزین، لیتاگلیپتین و یا هر یک از مواد متشکله این دارو
٢- نارسایی شدید کلیوی، دیالیز یا مرحله انتهایی بیماری کلیوی
٣- دیابت ملیتوس نوع یک، کتواسیدوز دیابتی
۴- درماتیت اکسفولیاتیو و سابقه آنژیوادم

 

منبع : عبیدی


قرص دیابزید چیست و چه عوارض و کاربردهایی دارد؟

مقاله قبلی

قرص گلوریپا چیست و چه عوارض و کاربرد هایی دارد؟

مقاله بعدی

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *